Menu

HÜBMB-log

IGDA (International Game Developers Association) Hacettepe Student Chapter

27/05/2018

IGDA(International Game Developer Association), oyun geliştiren insanları bir araya getirmek amacıyla 1994 yılında Amerika merkezli kurulmuştur. Kuruluşunun ardından düzenlediği Global Game Jam, IGDA Leadership Forum, IGDA Summit ve Gamescom fuarı partnerliği gibi etkinlik ve programlarla tüm dünyada etkinlik göstermeye başlamıştır.

Devamını oku

Dr. Mehmet KÖSEOĞLU ile 8 soru/8 cevap

20/07/2017

Bölümümüz öğretim üyelerinden Dr. Mehmet KÖSEOĞLU ile 8 soru/8 cevap adını verdiğimiz kısa bir röportaj gerçekleştirdik. Bölüm öğrencilerinin (lisans/lisansüstü) yanı sıra aday öğrenciler için de oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bu röportajda; hocamızın çalışma alanlarından yürütmekte olduğu projelerine, bölümümüzde sunulan DREAM projesinden teknik seçmeli derslere, mezun öğrencilerin sektördeki durumundan aday öğrencilerin karar verme süreçlerine kadar birçok konuda faydalı bilgiler bulabileksiniz. Gerçekleştirdiğimiz bu röportaj için Dr. Mehmet KÖSEOĞLU hocamıza teşekkür ediyor; sizleri de bu keyifli röportajı izlemeye davet ediyoruz.

Devamını oku

ACM Hacettepe bilişim topluluğu gözünden HÜ Bilgisayar Mühendisliği'nde yaşam

19/07/2017

ACM Hacettepe Öğrenci Topluluğu, ACM’ in Türkiye’de bulunan 13 öğrenci kulübünden birisidir. 2010 yılında kurulmuş olan topluluğumuz, kurulduğu günden bu yana aldığı 2500’ü aşkın üyelikle Hacettepe Üniversitesi’nin en büyük toplulukları arasında yer almaktadır.

Devamını oku

Bilgisayarlar 'yapay göz' oldu

18/07/2017

Türk bilim insanları, görüntüleri Türkçe sesli ve yazılı otomatik betimleyebilen yapay zekaya sahip ilk bilgisayar programını geliştirdi. Cep telefonlarına veya akıllı bir gözlüğe entegre edilerek çalışacak yeni teknoloji sayesinde görme engelliler, çevrelerindeki insanların duygu durumlarından nesnelere kadar olup biten tüm olaylar ve kavramlar hakkında sesli bilgi edinebilecek. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Erkut Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir görsel içeriğin analiz edilip görüntünün belirgin özelliklerini söze döken ve metinsel açıklama yapabilen sistem üzerine Hacettepe Üniversitesi Bilgisayarlı Görü Laboratuvarından araştırmacılar Yrd. Doç. Dr Aykut Erdem, Yrd. Doç. Dr Nazlı İkizler Cinbiş ve öğrencileri ile doğal dil işleme konusunda uzman ODTÜ öğretim üyesi Dr. Ruken Çakıcı ile 2 yıldır çalıştıklarını bildirdi.

Devamını oku